Kickboxing dla dzieci - dlaczego warto?
Rozwój fizyczny młodych osób.
Kickboxing jest jednym z najbardziej ogólnorozwojowych sportów i jest to ocena jak najbardziej obiektywna! Treningi prowadzone przez trenerów z doświadczeniem, poparte wiedzą i świadomością prowadzącego, kształcą i rozwijają cechy motoryczne, takie jak szybkość, siłę, wytrzymałość, moc, czy też - a raczej przede wszystkim u dziecka: koordynację ruchową, zręczność i gibkość. Dzieci trenujące kickboxing zwiększają świadomość własnego ciała - jego zachowania i reakcji na różne bodźce.
Kickboxing w swojej szerokiej gamie ćwiczeń i w bogatym "warsztacie" instruktora/trenera pomaga także zwiększać zakres ruchu poszczególnych stawów i mięśni, a co za tym idzie w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko kontuzji. Kickboxing jest również sportem, który daje solidne podstawy do uprawiania jakichkolwiek innych dyscyplin sportowych, tak więc kickboxing traktować można jako uzupełniającą formę ruchu, która będzie swoistym wzmocnieniem do treningu innego sportu.
Rozbudzanie pewności siebie.
Między innymi regularny trening, przynależność do grupy i bycie w niej akceptowanym buduje u dziecka pewność siebie. Zajęcia pod okiem świadomego trenera nastawione są również na jej rozbudzanie, jak również na zaspokajanie potrzeby poczucia bezpieczeństwa. U dzieci pewność siebie kształtuje się w wieku przedszkolnym oraz w pierwszych klasach szkoły podstawowej.
Tak na prawdę samo uczęszczanie dziecka na treningi kickboxingu, przynależność do Drużyny, dodają pewności i tym samym zwiększa się poziom samooceny i wiary we własne możliwości. Kickboxing oprócz aspektu czysto sportowego czy rekreacji, jest jedną z najskuteczniejszych form samoobrony - co również pomaga w zyskaniu pewności siebie. Oczywiście tutaj istotną rolę odgrywa trener i rodzic, którzy kierunkować będą nabywane umiejętności na odpowiednie tory.
Zabawa poprzez sport, sport poprzez zabawę!
O co chodzi w kickboxingu dla dzieci? Oczywiście o rozwój, kształtowanie cech motorycznych, naukę techniki, samoobrony, ale również o zabawę! Urozmaicony trening ogólnorozwojowy to moc ćwiczeń oraz dobrej zabawy! Dobry trener doceni pomysłowość, zaangażowanie i kreatywność swoich podopiecznych! Pamiętajmy, że nie ma dzieci niegrzecznych, są dzieci, które szybciej się nudzą. Nauka nie musi być nudna! Gry, zabawy i ciekawe zadania - fizyczne, zręcznościowe, logiczne, powinny być standardem w trenerskim warsztacie, a jeśli tak nie jest, trener koniecznie powinien poszerzyć swój zakres ćwiczeń i wyzwań dla dzieci podczas swoich zajęć.
Zabawa powinna towarzyszyć dzieciom podczas treningu choćby dlatego, aby zachęcić je do uprawiania sportu, a co najważniejsze - nie zniechęcić ich do aktywności! Trener uczy i wspiera, trener bawi, trener zachęca i inspiruje! Pozytywne wrażenia dzieci po zajęciach sprawią, że sport będą postrzegały jako coś dobrego i potrzebnego!
Koledzy i koleżanki, często przyjaźnie na całe życie.
Treningi w grupie sprawiają, że dzieci zawierają nowe znajomości i przyjaźnie. Często kolega/koleżanka z maty okazuje się wręcz bratnią duszą. Grupę scalają wspólne zadania, wyzwania, a przede wszystkim ten sam sport, który stał się dla nich pasją. Trening kickboxingu w grupie to rozwój psycho-społeczny, nauka współpracy w grupie oraz integracja.
Sport indywidualny z klimatem "TEAM SPIRIT".
Mimo że kickboxing jest sportem indywidualnym, niepowtarzalny klimat, który towarzyszy na macie podczas zajęć kickboxingu, daje poczucie zaangażowania "w sprawę" i uczy odpowiedzialności za swoje decyzje, czyny i zachowanie. Kickboxing uczy także jak być "pozytywnym kibicem", uczy dziecko szacunku do współćwiczącego, do oponenta oraz szacunku do pracy, którą wykonuje on sam, trener, rodzic czy inna osoba.
Indywidualność polega m.in. na umiejętności podejmowania decyzji, na działaniu "tu i teraz". Taka zdolność, wypracowana podczas systematycznego treningu, a także dzięki rywalizacji sportowej na szczeblu klubowym, regionalnym, czy nawet ogólnopolskim, przyda się dziecku w przyszłości - w życiu codziennym młodego i dorosłego - odpowiedzialnego człowieka.
Poczucie stałego postępu i wyznaczanie celów.
Dziecko spełnione, to dziecko szczęśliwe. W kickboxingu jest wiele możliwości i działań, które wskażą i pokażą dziecku "drogę wojownika". Kickboxing pomaga wyznaczać cele i je realizować. Dobrym przykładem są egzaminy na stopnie uczniowskie w kickboxingu. Dziecko, które trenuje regularnie i z zaangażowaniem przez kilka miesięcy, może przystąpić do egzaminu, po którym otrzyma certyfikat. Nominacja na wyższy stopień utwierdza w przekonaniu, że "wykonałem dobrą robotę". Bo tak zapewne jest! Sam udział oraz postępy w treningu muszą być zawsze dostrzegane, odpowiednio doceniane i nagradzane. Wspólne wyznaczanie kolejnych celów/wyzwań - adekwatnych do możliwości i wieku sprawi, że kickboxing może stać się drogą pełną pozytywnych emocji i przygód u młodej, później już dojrzałej osoby. Młody sportowiec w przyszłości nie będzie bał się wyzwań, będzie potrafił wyciągać wnioski z niepowodzenia i podejmować się wyznaczania, a później realizacji swoich celów.
Nauka odpowiednich nawyków.
Zaangażowanie, systematyczność i konsekwentność - nad tymi również cechami pracują dzieci podczas zajęć kickboxingu. Trenerzy dają przykład prowadzenia higienicznego trybu życia - zdrowe odżywianie, dbałość o regenerację, czas wypoczynku, zdrowy sen. Inspirować też mogą młodych ludzi do poszerzania swojej wiedzy nt. sportu, diety i zdrowego trybu życia.
Czytelne i przyjazne warunki współpracy z Klubem.
Większość Klubów kickboxingu to Stowarzyszenia - prowadzące lub nie prowadzące działalności gospodarczej. W Klubie niekomercyjnym, jakim jest Stowarzyszenie, nie podpisuje się umowy, z którą rodzic wiąże się na 6 m-cy, rok lub dwa. W każdej chwili można zrezygnować. W porównaniu do innych sportów - kickboxing nie wymaga dużego wkładu finansowego - a na pewno na początku przygody z tym sportem. Składka członkowska w Klubach waha się od 120 do 200 zł/mc - w zależności od regionu, propozycji i formy prowadzenia treningu, zajęć, czy szkolenia sportowego. Podstawowym sprzętem dla dzieci są rękawice w rozmiarze od 6 do 10 OZ (w zależności od wieku, predyspozycji i budowy ciała).
W tym krótkim, lecz treściwym artykule, przedstawiliśmy Państwu tylko niektóre pozytywne aspekty uczęszczania dzieci na zajęcia kickboxingu. Serdecznie zapraszamy dzieci już od lat 4 na przygodę z kickboxingiem. Jeśli chodzi o grupy dziecięce, posiadamy obecnie 10 grup treningowych dzieci od lat 4 i młodzieży do 15 r.ż. w Wejherowie, w Luzinie i Kębłowie. Treningi kickboxingu w Wejherowie prowadzimy od 2007 roku, w Luzinie - od 2008 roku. W Gminie Luzino zapoczątkowaliśmy trenowanie sportów walki i byliśmy prekursorami kickboxingu na tym terenie.
Obecnie nasz Klub to blisko 300 trenujących osób, natomiast nasz projekt "Szansa dla Przedszkolaka", działający od 2011 roku sprawił, że blisko 600 przedszkolaków na terenie Powiatu Wejherowskiego trenuje, bądź miała styczność z kickboxingiem w ostatnich latach. Projekt, mający na celu promowanie sportu i zdrowej aktywności fizycznej wśród najmłodszych dzieci zyskał uznanie Polskiego Związku Kickboxingu. Z naszej oddolnej inicjatywy, powstał projekt ogólnopolski o nazwie Kidsboxing - Szansa dla Przedszkolaka, który wdrażany jest obecnie do życia przy konsultacji niedawno powstałej komisji ds. sportu przedszkolnego. We wspomnianej komisji zasiada obecnie prezes naszego Klubu, jednocześnie trener - Rafał Karcz. Uważamy to m.in. za swój poważny sukces, a fakt powołania tej komisji, przypieczętuje obecność dzieci w wieku 3-7 lat w kickboxingu!
Stereotypowe myślenie o kickboxingu, jako urazowym sporcie dla mężczyzn odeszło w niepamięć, a nasi adepci, ich sukcesy w sporcie i w życiu pozasportowym są tego dowodem. Kickboxing w Polsce jest popularny, a wśród dzieci - dziewcząt i chłopców cieszy się niesłabnącym uznaniem. Kickboxing również należy do rodziny olimpijskiej i został przyjęty w poczet MKOl.
Zapraszamy na treningi! ZAPISZ DZIECKO NA PIERWSZY, DARMOWY TRENING TUTAJ
Najnowsze informacje o naborach w naszych Klubie dostępne są pod linkiem.